TOEFL

TOEFL (TEST OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE) Nedir?

Anadili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce dil düzeylerini tespit etmek için yapılan bir sınavdır.

ETS (Educational Testing Service) tarafından dünyanın birçok merkezinde düzenlenen bu sınav Türkiye de ve dünyada toplam 4500′ ün üzerinde üniversite, yüksekokul, kolej ve enstitü tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına anadili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Türkiye’de birçok devlet, vakıf ve özel üniversiteler tarafından, İngilizce hazırlık sınıfından muaf olmak isteyen öğrenciler için kabul edilmektedir. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda TOEFL sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi (sertifikası) olarak kabul eder.

TOEFL SINAV FORMATI

Önceki yıllarda üç farklı formatta gerçekleştiriliyordu.

• IBT (Internet Based Testing)
• CBT (Computer Based Testing)
• PBT (Paper Based Testing)

Son yıllarda TOEFL sınavı IBT formatında uygulanmaktadır.

PBT formatı Üniversitelerin kendi kararınca hazırlık bölümü için uygulanabilmekte (İTÜ SUNY KURUMSAL, KOÇ ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL) aynı zamanda Türkiye de yalnızca Ankara’da uygulanabilmektedir.

CBT formatı IBT formatı geldikten sonra tamamen kaldırılmıştır.

TOEFL sınav sonucu 2 yıl geçerliliğe sahiptir, aynı zamanda çok sık aralıklarla girilebilecek bir sınavdır.

TOEFL IBT SINAV İÇERİĞİ

Toplam 4 saat 15 dakika süren IBT sınavı 4 bölümden oluşmaktadır.

En az 3 en çok 5 pasaj dan oluşur. Her biri için 12 ila 14 soru sorulur. Bu sorular hem okuduğunu anlamayı hem de kelime bilgisini ölçer. Toplam süre verilen metinlere göre 60 – 100 dakika arasında değişir. Bazı sorular diğerlerine göre daha yüksek puan değerine sahiptir.

Katılımcılardan 4 ila 6 tane konuşmayı dinleyip, her biri için 6 soruyu yanıtlamaları istenir.

Bu konuşmalar genelde bir üniversite hocasının 3-5 dakikalık her hangi bir konuda anlattığı dersten alınmıştır. Katılımcılar dinlerken isterlerse not alabilirler.

Diğer bir soru tipinde de katılımcıların 2 ila 3 tane karşılıklı konuşmayı dinleyip not almaları ve yine her biri için sorulan 5 soruyu yanıtlamaları gerekmektedir.

Toplam süre konuşmaların uzunluğuna göre 60 – 100 dakika arasında değişir.

Bazı sorular diğerlerine göre daha yüksek puan değerine sahiptir.

 

Katılımcılar, her biri 45 – 60 saniye süren toplam 6 konuşma yapmak zorundadırlar.

Konuşmalar karşılıklı sohbet şeklinde değil, sorulan soruya verilen yanıtın 45 ila 60 saniye süreyle bilgisayar tarafından kaydedilip, daha sonra değerlendirilmesi şeklindedir.

Öncelikle, katılımcılardan bağımsız bir konu hakkında 15 saniyelik düşünme payından sonra 45 saniyelik bir konuşma yapmaları beklenir. Bu tipte toplam 2 soru sorulur.

İkinci bölümde, katılımcıların önce 75 – 100 kelimelik bir okuma parçasını okumaları, sonra 60 – 80 saniyelik aynı konuda bir konuşmayı dinlemeleri istenir. 30 saniyelik bir düşünme payından sonra, adaylar 60 saniyelik bir konuşma yapmak zorundadırlar. Bu tipte toplam 2 soru sorulur.

Üçüncü bölümde, katılımcılardan her hangi bir konudaki bir konuşmayı dinleyip, not almaları istenir. Sonrasında sorulan soruya 20 saniyelik düşünme payının ardından 60 saniyelik bir konuşma yapılması istenir. Bu tipte de toplam 2 soru vardır.

Katılımcılar bütün bu etkinlikler boyunca diledikleri kadar not alıp, konuşmalarında kullanabilirler.

Katılımcıların her iki kompozisyonu da bilgisayarda yazmaları zorunludur. Bununla beraber, istedikleri takdirde karalama kağıdı kullanabilirler.

Integrated (bütünleşik); Birinci bölümde, katılımcılardan 300 kelimelik bir okuma parçasını 3 dakikalık sürede okuyup not almaları istenir. Daha sonra okuma parçasıyla ilgili bir konuda 2 dakikalık bir konuşma dinletilir ve katılımcılar istedikleri takdirde not alabilirler. Son olarak da katılımcılardan, okuyup dinledikleri konuda ortalama 200 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Bu görev için verilen süre 20 dakikadır. Bu esnada okuma parçası da ekranda durmaktadır.

Independent (bağımsız); İkinci bölümde, katılımcılardan verilen bir konuda en 300 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Verilen süre 30 dakikadır.

Sınavın değerlendirilmesi her bölüm için:

  • Reading 0-30
  • Listening 0-30
  • Speaking 0-30
  • Writing 0-30

Sınava Başvuru

Academy Bağdat, öğrencilerin tüm başvurusunu gerçekleştirmekte ve takibini sağlamaktadır.

Öğrenciye kalan yalnızca sorumluluğunu yerine getirmek ve sınavdan en iyi sonucu alabilmek için çabalamaktır. Bu anlamda elimizden gelenin en iyisini öğrenciler için yapmakta ve sınavla alakalı tüm sorumluluğu üzerimize almaktayız.

Neden ACADEMY BAĞDAT’TA TOEFL Eğitimi?

Seviyesi 65 altında olan öğrencilerimize yönelik özel olarak hazırlanmış Pre-TOEFL programlarımızın bulunması ve öğrencileri Genel İngilizceye yönlendirmeden tamamen TOEFL içeriğine yönelik sağlam ve akademik bilgi ile donatmamız sunduğumuz avantajlardan biridir.

65 seviyesi ile başlayan öğrencilere yönelik TOEFL eğitim programlarımız ve öğrenciyi 90 hedefine yönelik çalıştırarak 80 bandını rahatlıkla aldırabilmekte oluşumuz ile öne çıkmaktayız.
Öğrencinin yönetim birimine ve öğretmenlerine İngilizce eğitiminde güvenmesi ve teslim olması beklenmektedir.
Devam eden süreç içerisinde öğrencinin materyal kullanımı, etüt destek programı, gelişimi, tamamen kontrolümüz altında bulunmaktadır.

Önceliğiniz başarıya adım atmaksa, adresiniz ACADEMY BAĞDAT olsun…